Avtor Članek: TheForte coaching  (Prebrano 7448 krat)

0 Člani in 1 Gost gleda to temo.

Ni na liniji OverSiard

• Hydralisk
  • Sporočila: 92
  • Terran IMBA!
    • Poglej profil
Odg: TheForte coaching
« Odgovori #15 dne: December 24, 2013, 15:06:39 »
Hm temule glih nebi rekel silver level. Mislim da malce podcenjuješ silver ligo. Mogoče res 3 leta nazaj ne pa sedaj.
Tole je bilo bolj beginner lesson to ladder. Jaz pa sem pričakoval, ko si omenil gold, pravilen engagement napram rasam in enotam, scouting čase, različni timingi buildov (kdaj lahko pričakuješ mute, baneling buste, roach ling alline, blink allin, proxy oracle...)  :(

Imam eno vprašanje glede tega builda, ki naj bi te v izi popeljal do diamonda?
Si tole preizkusil recimo v zadnjem času rok enega meseca? Kdaj si nazadnje bolj resno igral terrane?

Sam imam tak sistem za hotkeye:

1 - main army
2- posebne enote (ghost, raven)
3 - air
4 - CC, PF
5 - rax
6- factories
7- starport

Se mi zdi da je tole lažje kot pa met vse army stavbe na enem keyu pa tabat med njimi, še posebej v primeru če uporabljaš standardne hotkeye.

Aja pa še en podatke. Shiftat workerjev za naslednjo komando ni potrebno.
Enota si zapolne naslednjo komando ki si jo zadal tudi brez tega. Torej recimo če delaš stavbo lahko samo klikneš na minerale ko imaš zbranga scvja pa ti bo sam šel nazaj (ali pa delat kaj drugega)

Hotkey wise, je vsakemu svoje kokr ti pase, tko k nekateri sprasujejo zakaj majo korejci iz BW recimo se zmer ksne hotkeye na 0-9-8 etc. je zato ker pac so mel tko v broodwaru in so navajeni. Tko da dokler nerabs touct po tipkovnci da prides do tistga hotekya k rabs je cist vredu. Vse kar se tice mehanike to da tabbas med bajtam, workerji, vojsko, vse je osebna preferenca, definitivno si mau hitrejsi ce mas vojsko po queano po commandah ampak premau da bi to opazu recimo tut na master lvlu.
Kar se pa timmingov tice pa tega da predictas kdaj bo kej prslo oz kaj bo sploh prslo, je pa samo vaja in pa spilanje ladder skos. S casom bos dobu obcutek, aha ma 4 gasse toss, robo, pa sam 3 gate, okej vem da bo 3 base ampak morm pazt k lahko dol vrze 5 gatov pa je 2 base collo allin recimo. pac scouting, pa branje kar se dogaja ta knowledge dobis samo z casom pa treningom. Seveda ti lahko pomogam/o/jo in tko naprej ampak se zmer mors sam tok igrat da ti to jasno rata. Za timminge executine pa ni panika to pa pac sledis buildorderju k ga dobis kjer zelis in delas tko k govori. Afkors help will always be given if asked :D

Ni na liniji SedativeDev

• Viper
  • Sporočila: 1039
  • Team PRIME
    • Poglej profil
« Odgovori #16 dne: December 24, 2013, 15:23:41 »
to kar ti zahtevas je ze kar master, ne pa gold:D

to velja le za terrane. boljse se je naucit pravilnega shiftanja kot pa se zanasat na scv patterne

Ni šans da naj bi tole bilo za master :)
Recimo kdaj uletijo roach allin ko poskavtaš zergovo bazo.
Kdaj lahko pričakuješ prve mute, da postaviš turret
Kdaj lahko pričakuješ oracla in kam je najbolje postavit marince ou kako odreagirat.
Kako pravilno postavit armijo pri TvP ko majo kolisije

Če teh stvari ne več si mrzel v gold ligi. In ravno ti problemi (kolosiji, pravilni odzivi na mute..) me velikokrat stanejo iger
Lej jebi ga če hočeš zmagat morš tut v gold ligi te stvari vedet drgače je pocuf.
Sam ne vidim možnosti da bi prišel z 3 cc buildom za vse matchupe v diamond ligo.

Citiraj
to velja le za terrane. boljse se je naucit pravilnega shiftanja kot pa se zanasat na scv patterne
Ja za zerge itak ne more... :P

Potem pa še ostane toss, ki pa ima spet svoje specifike.
Lahka ti povem iz izkušenj da je shiftanje workerjev za drugo delo en velik shit saj je AI pathing obupen. delaš recimo depo pa shiftaš še en depo skoraj poleg pa ti potem lahko vzame neko čudno pot, ki je mogoče v tistem trenutnku res bila idealna ampak potem ko mora gradit pa naredi še neko idiotsko dodatno pot okol čeprav bi se moral svc samo obrniti pa bi lahko začel delat.
V glavnem jaz vidim prednosti da se vorkerja ne shifta vedno.

A coacha tut kak terran? :) recimo indigo?

EDIT:

Citiraj od: over
Kar se pa timmingov tice pa tega da predictas kdaj bo kej prslo oz kaj bo sploh prslo, je pa samo vaja in pa spilanje ladder skos.
Se zelo strinjam s tem.
Kaj pa v primeru da nimaš časa igranja ladderja skos? :)
Po tem uleti coaching ki ti pove:

Ob tej in tej minuti lahko pričakuješ to in to
če vidiš to in to lahko pričakuješ tisto
na tej in tej mapi pričakuj to in to
na tej in tej mapi ponavadi tossi (recimo) skrijejo proxije tukaj
na tej mapi bodi pozoren na ta kot za to stvar
ko vidiš ta cheese je najbolje odreagirati tako..

Ok še ena ki se mi pri terranu zdi zelo pomembna:
koliko barak na posamezno mining bazo. (recimo če greš bio), kakšno je idealno razmerje addonov
koliko factorijev če greš mech na posamezno bazo
koliko starportov...

V glavnem precej vprašanj, ki so relevantni tudi v gold ligi.

Kar poglejte si kdo je sedaj v gold ligi napram parim mescem nazaj (stari diamond, plat in high gold igralci) To pa niso nobeni scrubi, ki nebi znali hotkeyev, izbir posameznih enot, pravilno dropanje itd. Aja dropi recimo niti omenjeni niso bili :)
« Zadnjič urejano: December 24, 2013, 15:35:53 od SedativeDev »

Ni na liniji FaetonBear

• Corruptor
  • Sporočila: 722
    • Poglej profil
« Odgovori #17 dne: December 24, 2013, 15:28:10 »
Sej te bo Mir coachu  8)

Ni na liniji indigo

• Moderator
  • Viper
  • **
  • Sporočila: 1427
    • Poglej profil
« Odgovori #18 dne: December 24, 2013, 15:34:19 »
Js premalo igram, da bi sploh mel pravico coachat :) Še sam mam preko 450 bonus poola trenutno...

Bova pa šla s kolegom, ki poskuša prvič zares terrane, malo čez ladder in čez build preko streama in skypa danes al pa jutri zvečer itd.. lahko se joinaš k pogovoru al pa kej. Sam povej, če želiš.
Form is Temporary, Class is Permanent. ~ MMA

Ni na liniji SedativeDev

• Viper
  • Team PRIME
    • Poglej profil
« Odgovori #19 dne: December 24, 2013, 15:38:48 »
Če bom pri računalniku se pridružim na streamu :) skajpa pa na žalost ne uporabljam mam pa mumble pa raidcall :)

Ni na liniji indigo

• Moderator
  • Viper
  • **
  • Sporočila: 1427
    • Poglej profil
« Odgovori #20 dne: December 24, 2013, 16:11:39 »
Bom povedu stream; zrihti si skype, ker smo basically vsi s foruma, ki kolker tolk redno igramo, gor in mamo chat grupe in podobno.
Form is Temporary, Class is Permanent. ~ MMA

Ni na liniji yohan

• Mutalisk
  • Sporočila: 428
    • Poglej profil
« Odgovori #21 dne: December 24, 2013, 16:14:34 »
Se zelo strinjam s tem.
Kaj pa v primeru da nimaš časa igranja ladderja skos? :)
Po tem uleti coaching ki ti pove:

Ob tej in tej minuti lahko pričakuješ to in to
če vidiš to in to lahko pričakuješ tisto
na tej in tej mapi pričakuj to in to
na tej in tej mapi ponavadi tossi (recimo) skrijejo proxije tukaj
na tej mapi bodi pozoren na ta kot za to stvar
ko vidiš ta cheese je najbolje odreagirati tako..

Ok še ena ki se mi pri terranu zdi zelo pomembna:
koliko barak na posamezno mining bazo. (recimo če greš bio), kakšno je idealno razmerje addonov
koliko factorijev če greš mech na posamezno bazo
koliko starportov...

da ti nekdo navrze vse te podatke, ti ne bo cist nic koristilo. ce ne igras dosti, bos komaj shajal s pravilno izvedbo svojega builda, kaj sele da bi razmisljal se o tem zgoraj. moras cimvec igrat da ti preide v kri. razen ce mislis prosit za pavzo sred igre in it skoz checklisto:D

zal sc2 ni igra kjer bi mel neke shortcute. edina izjema je toss:D

glede tega da v gold ligi ze poznajo vse te timinge, ... lets just agree to disagree:d iz mojih izkusenj smurfanja po low ligah, folk ne bo locil med 10 in 13 gateom. in to s scv scoutom, se pravi ma casa na pretek, ker itak nima cesa drugega za pocet takrat. in on bi naj vedel da je 5:20 expo dt drop timing?

teh timingov je ogromn, ko sem se dosti igral sem mel vecino tega v glavi. ce vidis scouting probe 1:45 je to 9 scout. ce je mislim da je blo around 2:50 je 13 gate scout. vse vmes je pomenilo ali proxy 2gate ali cannon rush. to je le en primer, tega sranja je kolkr ces.

enostavno moras igrat in se ucit. sorry if i burst your bubble

Ni na liniji OverSiard

• Hydralisk
  • Sporočila: 92
  • Terran IMBA!
    • Poglej profil
« Odgovori #22 dne: December 24, 2013, 16:17:21 »
Hmm sm ti hotu odpisat Sedative pa me je yohan prehitu, uglaunm, what yohanzul said! :D more or less. Ja pa zrihti si skype pa ti lahk bl aktivno kdo pomaga, tut sam lahk ce mas zeljo.

Ni na liniji Hellboy

• Corruptor
  • Sporočila: 555
    • Poglej profil
« Odgovori #23 dne: December 24, 2013, 16:31:56 »
Me pls :)

Mehanike niso problem. Bolj scoutanje pa timingi. Ne attack timingi ampak kdaj upgradat, kdaj it na hive itd...

Scoutanje - vedno drone scouti, če nisi master+ tist en drone ne bo meu velike razlike, dobiu boš pa velik infota, žrtvuj kakega overlorda - enako, če dobiš info za 100 mineralov boš dost na boljšem kot če uporabljaš svoj ''game sense'' na tvojem skill levelu, ko nardiš lair mej zmer pripravljenega overlorda blizu nasprotnikove baze da nardiš overseerja, ki ga ne zgubiš ampak probaš večkrat uporabit. Uporabi changelinga, da poscoutaš tist del, ki ga overseer ni. Uporablji začetne linge zato, da vidš kdaj nasprotnik move outa, kdaj vzame third, vzameš watchtowerje, attackmove + shift za waypointe po celi mapi da poscoutaš celo mapo in avtomatsko napadeš probe, v primeru da ga srečaš oziroma pylon.

Timing attacki - kar se tiče tvojih timing attackov, vedno se najbolj splača napadat takoj ko se ti končajo upgrejdi, kar se tiče nasprotnika, sm vsaj js tako igral, da sm naredu minimalno enot, da sm meu obrambo proti dropom/map control in sm probu kar se da dobro injectat in creep spreadat in sm naredu praktično skoraj vse enote, ko sm al hotu bit agresiven al pa vidu move out nasprotnika iz baze. Men se zdi da se zerga na nižjih skill levelih da zlo po občutku igrt in glede na scout, vsaj js sam sm meu samo začrtane cilje, nisem pa meu res solid build orderja in sm na NA prišel do igranja proti masterjem na začetku Hotsa.

Hive - super late game zerg, če hočeš tech na ultraliske v TvZ oziroma če si že tok doug na 2/2 in bling muta, da bankaš dovolj denarja, da si lahko privoščiš hive in upgrejde, proti tossom, če igraš roach hydra in hočeš na viperje, hočeš čimhitrejši hive (najbolj idealno začneš 2/2, infestation pit, vzameš četrto in začneš hive takoj ko se pit konča), če greš kake ling into ultra strategije pol hočeš prvi gas v speed, naslednji gas v 1/1 in lair, pol asap infestation pit + 2/2 in asap hive. Če igraš mutaliske pa lahko hive zadržuješ.

Upgrejdi - če vidš da je nasprotnik macro je nujno, da greš vedno oba upgrejda kar se tiče ZvP in ZvT, če pa poscoutaš kak timing push pa se splača vseeno it vsaj enega, js grem ponavadi armor, ker ga dobijo vse ground enote, ne samo melee/range kot v primeru, če greš attack.

Ni na liniji SedativeDev

• Viper
  • Team PRIME
    • Poglej profil
« Odgovori #24 dne: December 24, 2013, 16:35:17 »
Itak agree to disagree.

Lej ti si zaj neko specifiko 10,13 gate napisal jst pa sprašujem o tem kdaj ti uletijo mute v bazo, pa kdaj lahka pričakuješ recimo roache. pa kolko barak naj imaš itd.

vidiš razliko?  :)

Kaj mi pomaga da do potankosti poznam nek build (in ga izvedem solidno) če pa nevem kateri čas je najbolj primerno postavit turret ko pričakuješ mute :)

Recimo en primer ki se mi je že večkrat zgodil.

Lepo se z zergom pretepama celo mi ne gre slabo (dropam ga ko nor) nato pa se kar naenkrat pred bazo pojavijo locusti.
Sam imam bio (večino časa celo samo en starport, ki ima reactor) in v tem primeru sploh nevem kaj narediti, in potem neki drkam tam bio proti locustom in itak je pocuf. Kaj bi moral v tem primeru narest..

Al pa recimo. dropam tossa, mu ubijem skor vse pa on vkoraka s colosiji, jst mam pa armijo  v nat choku itak pocuf. Kam bi moral dati armijo v tistem primeru?

V glavnim, jaz sem izgubil ogromno iger kjer sem bil celo tekmo v ospredju nato pa se je zgodila neka stvar na katero nisem znal odreagirat in sem zmrznil.
V obeh primerih bi mi taki nasveti ki sem jih omenil zagotovili zmago :)

Glede na to da igro igram od začetka se mi to ne zdijo nobeni shortcuti ampak legitimna vprašanja :)
Lej predlagam da greste igrat terrana pa boste vidl kam boste prišli samo s pravo izvedbo BO (izvzeti kaki cheesi). Tukaj potem ne smete upoštevat svojih skillov, ki ste jih pridobili kot igralci (torej ko scoutate prepoznate določeno stvar ipd.)  :) Ker tole smurfanje recimo master tossa je bol tak tak ker pozna meto in bo recimo dobo gold tossa in prepoznal build ga bo itak odbil saj ve kaj lahko pričakuje in bo njegov odgovor verjetno veliko bolj crisp dodelan kot pa build gold tossa.

Ni na liniji Hellboy

• Corruptor
  • Sporočila: 555
    • Poglej profil
« Odgovori #25 dne: December 24, 2013, 17:59:48 »
Kaj mi pomaga da do potankosti poznam nek build (in ga izvedem solidno) če pa nevem kateri čas je najbolj primerno postavit turret ko pričakuješ mute :)

Če vidiš da je ostal na 2 base sta dve opcije, al fast muta al pa kak roach push, u usakem primeru hočeš scoutat, js grem hellion banshee opener, tko da poscoutam main, če pa nisem prepričan, pa uporabim en scan. Mutaliske lahko pričakuješ tm enkrat po deseti minuti, če si forcu dovolj lingov/harrasu non stop v early gamu. Kok po deseti minuti pa je odvisno od več faktorjev (ali je šou nasprotnik v 1/1 upgrades, kakšen je njegov lair timing, kok banelingov si forcu, a ma gase tud na tretji že, a je naredu kej roachov). Ko dobiš občutek pol približno veš kdaj pričakovati mutaliske, če pa greš banshee opener pa največkrat mutaliske srečaš ko se hatchajo. Drgač lair timing ti največkrat pove overseer, kako minuto kasneje jst scanam, če ne vem kaj se dogaja. V tem cajtu mam postavljeno tretjo in zarad tripple ccja zihr bankam minerale in postavim kake 3 turrete v vsaki bazi, v mainu pa še kakega extra. Število turretov glede na to, kok mutaliskov vidim še povečam.

Citiraj
Recimo en primer ki se mi je že večkrat zgodil.

Lepo se z zergom pretepama celo mi ne gre slabo (dropam ga ko nor) nato pa se kar naenkrat pred bazo pojavijo locusti.
Sam imam bio (večino časa celo samo en starport, ki ima reactor) in v tem primeru sploh nevem kaj narediti, in potem neki drkam tam bio proti locustom in itak je pocuf. Kaj bi moral v tem primeru narest..

Ne vem kok je to lep primer. Edini ''pro'', ki je proti terranu uporablju locuste je stephano. Milo rečeno je totalno failu zarad več razlogov. Če se ti swarm hosti pojavijo PRED tvojo bazo, pomeni, da ma zerg map control in da nisi aktiven po mapi. Swarm hosti so izredno počasni in če so pred tvojo bazo, je nekaj narobe na tvoji strani. Prvo kot prvo, če so pred tvojo bazo, potem jih ni pri nasprotnikovih bazah aka dropi so super effective. Če pa uporablja swarm hoste defensive, potem ma nemobilno vojsko in so dropi še vedno dobri, hkrati pa imaš ti vso možnost, da zavzameš extra baze po mapah, ker si mobilnejši od zerga. Namest widow minov v tem primeru deli siege tanke enga pa po enga, hkrati pa poskrb, da maš 10+ medivacov in dober mix marine/marauderjev (ene 8 raxov, od tega 4-5 z reactorjem je optimalno na 3 base economy).

Citiraj
Al pa recimo. dropam tossa, mu ubijem skor vse pa on vkoraka s colosiji, jst mam pa armijo  v nat choku itak pocuf. Kam bi moral dati armijo v tistem primeru?

Kolikšen del vojske si dropu? Če je to en-dva medivaca, poskrb da te ne ujame off guard, mej že vnaprej pripravljen spread svojih enot, stimi marinca ali dva naprej že pred dropanjem, da vidiš če je toss na mapi, mej že vnaprej hotkeyane vikinge.

Če si dropal 4+ medivacov, potem po vsej verjetnosti nimaš dovolj, da se direktno tepu proti njegovi vojski. Takrat je najboljše da se najprej zavedaš, da njegova vojska prihaja (again, če si ujet off guard je to skor instant lose), drugič če je potrebno, se umakneš v main, da imaš high ground advantage in preneseš tretjo nekam drugam in seveda poskrbiš za dovolj dobr spread enot.

Ni na liniji SedativeDev

• Viper
  • Team PRIME
    • Poglej profil
« Odgovori #26 dne: December 24, 2013, 18:30:05 »
Evo to je to.

Pol je ta 3cc še vedno valid build proti zergu? Kakšen je ponavadi razvoj po openerju? recimo v kakem zaporedju dodajat barake in factorije?

Ponavadi proti tossu dropam z dveh strani na vsaki strani po 2 medivaca. Kakšno število vikingov je primerno recimo če ima toss 3 kolosije? jih je šest dovolj (predpostavka da so upgradi bolj bogi ker se nadgrajuje bio). Kako se ponavadi expanda na tretjo? Direktna gradnja na poziciji tretje ali se postavi v mainu pa se potem cc floata tja?

Ni na liniji Killerfive

• Hydralisk
  • Sporočila: 80
    • Poglej profil
« Odgovori #27 dne: December 24, 2013, 18:45:55 »
Jaz za vsak slučaj delam cc vedno v main/natural. Če veliko droppaš je mogoče dobro narediti tudi dodatne bunkerje v primeru da ima Protoss dovolj vsega in te napade. Glede vikingov pa mislim, da moraš pogledati kakšno vojsko ima protoss. Če ima veliko stalkerjev bi potreboval približno 10 vikingov za 3 colossuse. Ko imaš 3 base in 2 starporta pa maš v produkciji ves čas 1 medivac 3 viking, ali 2-2 (v primeru da nima ne stalkerjev niti templarjev).
« Zadnjič urejano: December 24, 2013, 18:48:50 od Killerfive »

Ni na liniji yohan

• Mutalisk
  • Sporočila: 428
    • Poglej profil
« Odgovori #28 dne: December 24, 2013, 19:35:41 »
Lej ti si zaj neko specifiko 10,13 gate napisal jst pa sprašujem o tem kdaj ti uletijo mute v bazo, pa kdaj lahka pričakuješ recimo roache. pa kolko barak naj imaš itd.

vidiš razliko?  :)

sry sam lej ni razlike. timing je timing. ce nme bos pripravljen bos zgubu ali pa vsaj utrpel hudo izgubo -> eventual loss.

tut kdaj ti vletijo mule v bazo je cist odvisn. ali je zerg 2 ali 3 base? je sel straight for mutas, ali je zgubljal gas se na kaj drugega? sploh ce si terran je se tolk vec spremenljivk, ker ti kot terrana mors bit all over zerg. ne smes mu dat dihat. tko da izracunat kdaj bo on uspel skviznit notr se spire in naredit mute, je cist od tebe odvisn, kolk prostora mu bos pustil

Ni na liniji FaetonBear

• Corruptor
  • Sporočila: 722
    • Poglej profil
« Odgovori #29 dne: December 24, 2013, 19:59:37 »
Scoutanje - vedno drone scouti, če nisi master+ tist en drone ne bo meu velike razlike, dobiu boš pa velik infota, žrtvuj kakega overlorda - enako, če dobiš info za 100 mineralov boš dost na boljšem kot če uporabljaš svoj ''game sense'' na tvojem skill levelu, ko nardiš lair mej zmer pripravljenega overlorda blizu nasprotnikove baze da nardiš overseerja, ki ga ne zgubiš ampak probaš večkrat uporabit. Uporabi changelinga, da poscoutaš tist del, ki ga overseer ni. Uporablji začetne linge zato, da vidš kdaj nasprotnik move outa, kdaj vzame third, vzameš watchtowerje, attackmove + shift za waypointe po celi mapi da poscoutaš celo mapo in avtomatsko napadeš probe, v primeru da ga srečaš oziroma pylon.

Timing attacki - kar se tiče tvojih timing attackov, vedno se najbolj splača napadat takoj ko se ti končajo upgrejdi, kar se tiče nasprotnika, sm vsaj js tako igral, da sm naredu minimalno enot, da sm meu obrambo proti dropom/map control in sm probu kar se da dobro injectat in creep spreadat in sm naredu praktično skoraj vse enote, ko sm al hotu bit agresiven al pa vidu move out nasprotnika iz baze. Men se zdi da se zerga na nižjih skill levelih da zlo po občutku igrt in glede na scout, vsaj js sam sm meu samo začrtane cilje, nisem pa meu res solid build orderja in sm na NA prišel do igranja proti masterjem na začetku Hotsa.

Hive - super late game zerg, če hočeš tech na ultraliske v TvZ oziroma če si že tok doug na 2/2 in bling muta, da bankaš dovolj denarja, da si lahko privoščiš hive in upgrejde, proti tossom, če igraš roach hydra in hočeš na viperje, hočeš čimhitrejši hive (najbolj idealno začneš 2/2, infestation pit, vzameš četrto in začneš hive takoj ko se pit konča), če greš kake ling into ultra strategije pol hočeš prvi gas v speed, naslednji gas v 1/1 in lair, pol asap infestation pit + 2/2 in asap hive. Če igraš mutaliske pa lahko hive zadržuješ.

Upgrejdi - če vidš da je nasprotnik macro je nujno, da greš vedno oba upgrejda kar se tiče ZvP in ZvT, če pa poscoutaš kak timing push pa se splača vseeno it vsaj enega, js grem ponavadi armor, ker ga dobijo vse ground enote, ne samo melee/range kot v primeru, če greš attack.

Wow, hvala za tole. Mam zdej txt file na desktopu s temle notr. Hvala ker si si vzel čas in se potrudu!

Merry Xmass!